Teams Brewster and Smith end 2016 on a high

smith-dumfries
Dumfries Challenger Series champions Team Smith (photo: facebook.com/DumfriesCurling)

Teams Brewster and Smith finished the year as champions, winning titles at the Karuizawa International and Dumfries Challenger Series.

They weren’t the only ones to enjoy success, with Teams Fleming, Muirhead and Murdoch also enjoying success in China and Japan.

There was a strong showing from the Scottish rinks in Dumfries, too, while Team Whyte took the plaudits at the Lockerbie Junior International.

***

Teams Brewster (Tom Brewster, Glen Muirhead, Ross Paterson, Hammy McMillan) and Murdoch (David Murdoch, Greg Drummond, Scott Andrews, Michael Goodfellow) ventured out to Japan to contest the Karuizawa International men’s title, which was won by Murdoch last season.

Brewster progressed straight to the semi-finals thanks to a W4 L0 round robin performance, having recorded victories against Teams Natsuizaka (5-3), Ogihara (6-4), SooHyuk Kim (8-5) and Takigahira (4-3 after an extra end).

Murdoch, though, had it a little tougher, as despite wins over Teams Komoda (10-2), Hirata (8-3) and Suzuki (6-2), a defeat to Team Morozumi (6-5 after extra end) placed them second in their pool and required them to play a quarter-final.

For that match they faced SooHyuk Kim, and threes in ends one and six propelled them to an 8-2 victory.

In the semi-finals, Brewster edged past Team Morris 7-6 (scoring two in ends one and four, and three in end six), while Murdoch won their rematch with Morozumi – three in end three and twos in ends five and six pointing the way to a 7-2 outcome.

The all-Scottish final was a tight affair, Brewster and Murdoch tied at 1-1 after four ends, before Brewster scored one in end five and Murdoch two in the sixth end.

Brewster blanked end seven, then made full use of hammer in the eighth by scoring two to win the match 4-3 and secure the title.

Skip Tom Brewster said: “We have had a great time here in Japan and the result just tops it off. The team has played great all week.

“Since the Europeans we have been working on a number of things and it’s great to see all that effort has paid off.”

In the women’s competition, Team Muirhead (Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Lauren Gray) emulated Brewster by proceeding straight to the semi-finals – beating Teams Ji Suk Kim (7-6), Matsumura (5-4 after extra end), Sigfridsson (9-3) and Fujisawa (9-2).

The last four threw up a Muirhead-Sigfridsson repeat, this time with a different outcome, as the Swedes scored two in the extra end to win it 7-5.

Muirhead still had the chance to finish third, though, and took it by defeating Team Sidorova 5-3, with a two in end seven and steal of one in end eight.

Team Un-Chi Gim claimed the women’s title by overcoming Sigfridsson 7-4.

***

Team Fleming (Hannah Fleming, Jen Dodds, Alice Spence, Vicky Wright), meanwhile, were in China for the inaugural Qinghai China International (‘Redmagic Cup’).

They got off to a losing start, beaten 6-5 by Team Kubeskova after an extra end, but recovered to defeat Team Kauste 10-6 and local favourites Team Wang (by a remarkable 11-10 scoreline).

But they were then beaten 10-7 by Team Brown of Canada, before a 7-5 victory over Team Witschonke had them on W3 L2.

That was improved with a 4-3 win versus Team Jentsch (stealing one in the extra end), but a 10-8 loss to Team Roth (after another extra end) pushed them into a tiebreaker for the playoffs.

There, two in end one, three in end six and a stolen two in end seven saw off Wang 8-2.

In the semi-finals they faced Roth of the USA, and frittered away a 4-3 lead after six ends to trail 6-4 after nine having given up consecutive steals – but a three in end 10 won it for the Scots 7-6, and booked a spot in the final.

Fleming had to settle for runners-up spot, though, as Brown grabbed four in end five and three in the seventh end as they won out 9-4.

Coming after a second-placed finish at the Red Deer Curling Classic at the end of last month, it’s been a very fruitful finale to the year for Fleming.

The men’s competition was won by Team Ulsrud of Norway, who beat Canadians Team Lyburn 8-5 in that final.

***

In Scotland, the Dumfries Challenger Series drew in teams from the home nation and across Europe.

Section A of the men’s competition was topped by Team Mouat (Bruce Mouat, Bobby Lammie, Derrick Sloan, Gregor Cannon, Alasdair Schreiber), who took wins over Teams Thune (8-3), Haubjerg (7-1), Gallacher (8-3) and Jamieson (conceded) – while Thune also made the playoffs.

Team Bryce (Cameron Bryce, Robin Brydone, Euan Kyle, Frazer Shaw) edged fellow Scots Team Hardie (Grant Hardie, Blair Fraser, David Reid, Duncan Menzies) for top spot in Section B, Bryce winning the head-to-head 5-1 and also beating Teams Grzelka (7-1), Brunner (7-3) and Hamilton (6-0) – Brunner joined Bryce and Hardie in making the last eight.

And in Section C it was Team Smith (Kyle Smith, Thomas Muirhead, Kyle Waddell, Cammy Smith) who came out in first spot, with victories over Teams Fraser (6-3), Jungen (10-3), De Mollinedo (7-4) and Telfer (6-1) – Fraser and De Mollinedo also reaching the quarters.

The last eight matches saw wins for Bryce (7-3 versus Fraser), Hardie (5-3 over Thune), Smith (7-4 against Brunner) – and, pulling off a shock, the Spaniards De Mollinedo, four in end seven and two in end eight giving them an 8-4 triumph versus Mouat.

Come the semi-finals, Bryce scored four in end three and three in the sixth to outgun De Mollinedo 8-3, while Smith scored two in end one, stole in ends two and three, before adding more singles in ends five and six, then a two in the eighth as they saw off Hardie 8-4.

The final was a suitably close encounter, with the rinks exchanging singles throughout.

But it was Smith who ultimately took the match and the title, scoring ones in ends one and three, blanking end five, and adding ones in ends six and eight to win it 4-3.

Coach Viktor Kjall told British Curling: “Coming in as very heavy favourites for the weekend it was good that they executed their plans so well and got through the tournament undefeated.

“It’s been a terrific first half of the season. They have [made] a final at a Grand Slam and won two tour tournament victories – all this puts us in the top 15 in the world.

“Now we get a few days off over Christmas, then back to camp in Braehead just before New Year’s Eve, then we start the second half of the season with the Canadian Open in North Battleford (January 3-8).”

In the women’s section, Teams Jackson (Sophie Jackson, Naomi Brown, Mili Smith, Sophie Sinclair) and Mathis (Switzerland) secured direct progress to the semi-finals, Jackson beating Teams Lander (7-4), Hazel Smith (5-2), Gina Aitken (10-2) and Barbezat (6-4).

The quarter-finals were then contested between Teams Aitken, Barbezat, Gisler and Smith, with Aitken (Gina Aitken, Rowena Kerr, Rachael Halliday, Rachel Hannen) and Barbezat making the semis, both by 6-5 scorelines and both stealing in the eighth end to clinch it.

Jackson won the dramatic last-four tie with Barbezat, stealing one in end eight to win 4-3, but Aitken could not make it an all-Scottish final, beaten 5-4 by Mathis after giving up a three in end six.

That final was also very tight, with Mathis taking a 3-0 lead after two ends but Jackson battling back with a steal of two in end seven for 6-6, only for the Swiss rink to take one in the eighth for the victory.

***

Finally, we come to the Lockerbie Junior International, a part of the Asham U21 Slam series.

Team Whyte (Ross Whyte, Callum Kinnear, Ryan McCormack, Duncan McFadzean) were looking to take advantage of U21 Slam nemesis Team Bryce competing in Dumfries instead of Lockerbie, and they topped their section with four wins from four.

In the semi-finals they edged out Team McNay 5-4, scoring two in end eight, before facing Team Baird in the final.

Two in end two, three in end four and two in end six gave Whyte a 7-2 triumph.

Team Bremane of Latvia saw off all the Scottish opposition to take the women’s title, defeating Team McDonald 8-3 in the final.

Team Carson secured men’s third place ahead of McNay, while women’s third went to Team Farmer ahead of Team Keen.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s