Team Jackson victorious in Prague

jackson-prague
EJCT Prague Junior Cup winners, Team Jackson (photo: facebook.com/CurlingChampionsTour)

Team Jackson won the women’s title at the EJCT Prague Junior Cup, defeating Team Gauchat of Switzerland in the final.

Three Scottish teams took part in the first Grand Slam of Curling event of the season, the Masters, with Team Murdoch performing best in making it to the quarter-finals.

Gina Aitken and Bruce Mouat also posted a quarter-final finish, theirs coming at the Geising Mixed Doubles, while the Province Championship and U17 Slam at Lanarkshire took place back in Scotland.

***

Team Jackson (Sophie Jackson, Naomi Brown, Mili Smith, Sophie Sinclair) travelled to the Czech Republic for the EJCT Prague Junior Cup.

They kicked off their pool stage with a 9-2 win over Team Wuest of Switzerland, scoring two in end four and five, and three in end six.

Team Hoehne of Germany were up next, and the Scots scored two in end two only for the Germans to hit back straight away with three and head into the extra end with hammer. Jackson, however, stole one for the 5-4 victory.

Threes in ends one and two pointed them towards an 8-2 win over Team Cerne of Slovenia, and despite a 6-5 loss to Team Joo (Hungary) they were safely into the semi-finals.

There Jackson met Team Fomm of Germany, and gave up steals in ends four and five to fall 4-1 behind. But two in end six and a steal of three in end seven turned the match on its head, Jackson winning 6-4.

Team Gauchat of Switzerland were their opponents in the final, but it was the Scots who pulled through 7-4 to take the cup!

Skip Sophie Jackson said: “We are really happy with our result this weekend as we had a few tough games and stuck together to grind out the wins.

“It‚Äôs great to see our hard work from pre-season paying off with regards to results so far this season.”

***

Three Scottish teams were in Okotoks, Alberta, for the WFG Masters, the opening Grand Slam of Curling tournament of the 2016-17 season.

Teams Murdoch (David Murdoch, Greg Drummond, Scott Andrews, Michael Goodfellow) and Smith (Kyle Smith, Thomas Muirhead, Kyle Waddell, Cammy Smith) were drawn in the same pool and they opened against each other.

Murdoch began with three in end one, forced Smith to one and then added a huge four in end three for an almost unassailable 7-1 lead – and so it proved, Smith conceding at 9-2.

Smith, in their first Grand Slam at the elite level (they played in tier 2 of the Tour Challenge last season), claimed a win in their next match – two in end four and a steal of one in end seven seeing them past Team Carruthers 5-3 – but two further losses (6-5 to Team McEwen and 7-5 to Team Morris) saw them exit with a W1 L3 record.

Murdoch edged a tight battle with Morris (5-4) for their second win of the competition, but defeats to Carruthers (5-1) and McEwen (6-5) tipped them into a tiebreaker with Team Koe, the reigning world champions.

A good time for your skip to curl¬†at 100 per cent then – and that’s just what David Murdoch did, as his rink scored two in end three, then three in end¬†five, and stole one in end six, as Koe were beaten 7-3.

The quarter-finals pitted them against the on-song Team Laycock, and this time the Scots fell short, Laycock taking two in end four and stealing one in the fifth in winning 5-3.

The men’s final was contested by Teams Edin and Jacobs. Jacobs led 4-2 into end eight, but the Swedes scored two to force an extra – where they stole one to win the match 5-4, taking their first Grand Slam title and – remarkably – the first men’s Grand Slam won by a non-Canadian team!

Team Muirhead (Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Lauren Gray), fresh from qualifying for the European Championships and welcoming back Sloan at third, flew the Scottish flag in the women’s event.

First up they faced Team Kim of Korea – they stole two in end one but then gave up five unanswered points in the following four ends, the Koreans eventually winning 6-5.

They then suffered another 6-5 defeat, this time going toe-to-toe with Team Pätz of Switzerland but giving up a steal in end eight, before a first win came against Team Rocque Рthree in end one, four in end four and three in end six giving them a 10-2 victory.

That set up a must-win match with the reigning Masters champions, Team Homan. Homan took the victory though, 7-5, and Muirhead dropped out on W1 L3.

Despite four of the quarter-finalists being international teams, it was an all-Canadian – indeed an all-Ontario – final between Teams Flaxey and Homan.

Flaxey, having made the playoffs via a tiebreaker, shocked Homan with a four in end five pivotal in their 6-3 victory. Like Edin, this was Flaxey’s first GSOC title.

As an aside, it is very disappointing to see Sportsnet having chosen to end non-Canadian subscriptions to live Grand Slam matches Рit means that fans of the international teams playing the tournaments cannot watch them at home, and it will hardly help to grow the sport worldwide.

I hope that curling fans’ passionate pleas for the service’s return will be rewarded.

***

Back in Europe, Gina Aitken and Bruce Mouat – who had finished runners-up at the Austrian Mixed Doubles the week before – took part in the CCT Geising Mixed Doubles.

The Scottish pair cruised through the group stage, with wins over Walczak/Knebloch of Poland (10-5), Belarussians Petrova/Petrov (10-3), Poles Szeliga-Frynia/Frynia (8-4) and Kobler/Hess of Switzerland (8-2).

The quarter-finals saw them face Bryzgalova/Krushelnitsky of Russia, who have real pedigree this season Рhaving come third at the Canad Inns Mixed Doubles and then helped Russia to gold at the World Mixed Championship.

The Russians stole in ends two, three and four to lead 3-0, before Aitken/Mouat got on the board with two in end five. The Russian pair scored four in end six though, and stole another one in the seventh end for an 8-2 win.

And it was Bryzgalova/Krushelnitsky who won the title, beating Hajkova/Paul of the Czech Republic 8-5 in the final.

***

Lanarkshire Ice Rink hosted the second Asham Under 17 Slam of the season, with 24 teams involved.

The rinks being divided into six sections, the pool stage delivered two high road and two low road quarter-finals, all the knockout matches played on the Sunday.

In the high road quarters, Team Craik scored two in end one and three in end four in beating Team Gallacher 6-4, while Team Haswell cruised past Team Hair 6-1.

Haswell won again in the semis, scoring two in end four and stealing one in the sixth end for a 4-3 victory over Team Davie, while Team Kinnear overpowered Craik 7-0.

The high road final saw Haswell take a 3-0 lead after two ends, but Kinnear roared back with three in the third end, then steals of one, two and one in the next three ends.

That secured Kinnear (Callum Kinnear, Ryan McCormack, Duncan McFadzean and Matthew McKenzie) a 7-3 victory and their second U17 Slam title of the season.

Third spot went to Craik, courtesy of a 3-1 win over Davie, while Henderson defeated Lyon 7-6 after an extra end in the low road final.

Across in Greenacres, 28 teams took part in the Scottish Province Championship.

A pool stage determined which rinks would make the quarter-finals. There, North Eastern defeated Border 5-4, Central beat Cupar 7-4, Renfrewshire 12th edged Galloway 5-4 and Ayrshire 1 saw off Moray 7-4.

Come the semi-finals, Renfrewshire 12th overcame Ayrshire 1 5-3 thanks to two in end five and a steal of one in eight, and Central won a ding-dong battle with North Eastern 8-7 – after the rinks had traded fours in ends two and three, Central scored two in end four and stole singles in ends five and six, then just about held on for the victory.

Renfrewshire 12th (Eric Richardson, Doug Kerr, Fraser Davidson, Margaret Richardson) came through as champions, defeating Central 7-6 in the high road final, scoring two in end three, three in end five and their one with hammer in end eight.

Stirlingshire won the low road final, 9-2 against North & South Esk.

Advertisements

Scotland win bronze at World Mixed Championship

world-mixed-scotland
Bronze medal winners (L-R): Sophie Jackson, Bobby Lammie, Katie Murray, Cameron Bryce (photo: worldcurling.org/wmxcc2016/teams)

Scotland’s young team only lost one match as they claimed bronze at the World Mixed Curling Championship in Kazan, Russia.

They were beaten in the semi-finals by eventual silver medallists Sweden, as the Russian hosts took gold, but recovered to take bronze ahead of Korea.

Elsewhere this weekend, Gina Aitken and Bruce Mouat finished as runners-up at the Austrian Mixed Doubles Cup, and more Scottish curlers competed at home, in Norway and in Canada.

***

There have been two World Mixed Curling Championships, and Cameron Bryce (skip), Katie Murray, Bobby Lammie and Sophie Jackson have represented Scotland at both of them.

Last year in Bern, Switzerland, they exited the competition at the last 16 stage, but they surpassed that achievement by some distance in Kazan.

The Scots kicked off their group stage challenge with an 8-3 win over Italy, and followed that by beating Norway 8-1 and Japan 7-4.

Further victories against Romania (8-4) and Belarus (9-5, with a five in end two!) saw them ease into the knockout stages, and a sixth win from six was secured as they saw off New Zealand 7-2.

Ireland’s foursome finished the competition with¬†a W2 L4 record (beating Brazil 13-4 and Slovakia 6-4), while Wales were W4 L3 for the event, narrowly missing a playoff/tiebreaker place despite defeating Croatia (7-6, after an extra end), Slovenia (8-1), the Netherlands (8-3) and Estonia (6-3).

England were even closer, wins against Brazil (12-1), Ireland (8-5) and Finland (6-4) earning them a tiebreaker against the Finns, only for their opponents to edge it 6-5 and make the playoffs themselves.

Scotland the last British side standing, they took on the USA in the round of 16, the stage at which they’d gone out to Switzerland last season.

No problems this time round, Bryce’s rink scoring three in end two and stealing one in end four for a 4-1 win.

To the quarter-finals then, and a big match with Canada, who like Scotland were yet to lose a game.

Scotland stole two in the first end, but Canada took singles in ends two and three, and the Scots were forced to one in end four for a 3-2 lead at halfway.

Canada took two in end five and they led 5-4 going down the eighth Рbut Scotland, crucially, held hammer. And they used it to maximum effect, as skip Bryce made a takeout to score two and win the match 6-5.

Sweden were their opponents in the last four, and they proved too much for Scotland to handle. Successive steals in the first three ends saw the Swedes 3-1 up at halfway, and they took two in end five and three in end seven to take the game 8-2 and make the final.

A tough result for Scotland to pick themselves up from, but they had to go again in the bronze medal match with Korea.

There they again found themselves 3-0 down after giving up a steal of one in end one and two in end two, but they fought back with singles in ends three and four.

A crucial steal of two in the fifth end put Scotland ahead for the first time in the game, a lead they carried into the eighth at 5-4.

Korea had hammer down the last, but Scotland had four shot stones ahead of opposing skip Lee Kibok’s final stone – a raise takeout attempt which only cleared one stone, giving the Scots a steal of three, an 8-4 victory and the bronze medals!

In the final, Sweden –¬†runners-up in 2015, beaten by Norway¬†–¬†finished second again, Russia winning gold after a 5-4 extra-end victory.

Reflecting on his team’s bronze medals, Scottish skip Cameron Bryce said: “It‚Äôs always good to bounce back after a defeat in the morning. We wanted to make sure we went home to Scotland with a medal. We started off slow so we had to do it the difficult way and steal our way through.

“Bronze is good now, but we were really disappointed this morning. After a couple of days we‚Äôll be really happy with our bronze.”

For photos from the event, check out the WCF Facebook album here.

***

Another Scottish success story came at the CCT Austrian Mixed Doubles Curling Cup in¬†Kitzb√ľhel, as Gina Aitken and Bruce Mouat – who have both been selected in¬†the British curling squad for¬†the next Winter University Games – finished as runners-up.

The Scottish pair eased through the pool stages of the event, beating Zubercova/Gallo of Slovakia 16-3, Reitsma/Genner (Austria) 12-3 and Mayrhans/Kapp (Germany) 8-1.

In the first playoff round, they defeated Fischer/Roth (Austria) 9-3, with two in end three, four in end five and two in end six, to wrap up a semi-final spot.

There they scored twos in ends one and three, stole one in end four and added another three in end seven to overcome Kauste/Rantamaki of Finland 8-3 and make the final.

The final proved a step too far for Aitken/Mouat, up against the Hungarian pair of Ildiko Szekeres and Gyeorgy Nagy.

It was finely poised after the fourth end with the Scots leading 4-3 courtesy of twos in ends two and four, but the Hungarians scored three in end five then took single steals in ends six, seven and eight for a 9-4 victory.

Nevertheless, a positive result for Aitken and Mouat, who continue their mixed doubles progress with the CCT Mixed Doubles Cup Geising next weekend.

***

There were more up-and-coming Scottish teams in action this weekend in events at home and abroad.

The second Asham Under-14 Slam of the season, after the event in Forfar earlier this month, took place in Stranraer.

The four sections were topped by Teams Stewart, Ryder, Stranraer 1 and Stranraer 2.

And so in the high road semi-finals, Stranraer 1 defeated Ryder 4-1 and Stranraer 2 beat Stewart 7-2.

That set up an all-Stranraer final, and it was Stranraer 2 (Robyn Munro, Robbie Lyon, Finlay Aldred, Iona Irving) who triumphed over Stranraer 1 (Matthew McCrone, Kaleb Johnstone, Kerr Lyon, Thomas Hay), scoring three in end one and adding singles in ends three and four to clinch a 5-2 victory, while Ryder defeated Stewart 4-1 for third spot.

In the low road final, it was Forfar winners Team Gallacher (Hamish Gallacher, Scott Hyslop, Jack Strawhorn, Jack Carrick) who came out on top, beating Team Gow 6-1.

Further afield, meanwhile, Teams Baird (David Baird, Fraser Kingan, Robin McCall, Gavin Barr) and Aitken (Karina Aitken, Rebecca Morrison, Hailey Duff, Laura Barr) took part in the EJCT Oslo event in Norway.

Baird started with a 7-1 victory over Team Kringlebotrn, and then saw off Team Studer of Switzerland 9-4.

Two 6-5 defeats to Norwegian rinks followed, to Teams Foss (after an extra end) and Myran, but they then overcame Team Bremanis of Latvia 7-2 for a spot in the quarter-finals.

There their progress ended, Team Nygren of Sweden stealing three in end eight to beat the Scots 8-5.

In the girls’ section of the junior event, Aitken lost 8-5 to Norwegians Team¬†Forbregd but were 8-5 winners themselves in their next match, against Team Bremane of Latvia.

However, two losses against Swedish rinks, Teams Sundberg (4-3) and Westman (6-2), saw them exit on a W1 L3 record.

The boys’ winner at¬†the event were Team¬†Muskatewitz of Germany, beating Myran 6-4 in the final, and on the girls’ side it was Sundberg who triumphed in an all-Swedish final, 8-3 versus Westman.

***

Finally, there were Рas ever Рan abundance of events taking place in Canada over the weekend, ahead of the first Grand Slam of the season this week.

Team Brewster, having just won the European Playdowns to represent Scotland in Braehead, took part in the Medicine Hat Charity Classic in Alberta.

Brewster’s rink – Tom Brewster, Glen Muirhead, Ross Paterson, Hammy McMillan – couldn’t carry over their form from Perth though, losing to Team Scharback (4-2) and Team Stroh (5-4) to drop to the C-Road.

There they finally picked up a win, beating Team Kleibrink 6-2, then added another – defeating Scharback 9-0, capped by a steal of five in end five – but a 6-1 loss to Team Appelman ended their run a match short of the playoffs.

Team Smith (Hannah Smith, Sarah Reid, Laura Ritchie, Claire Hamilton) also made the trip to Canada, competing in the Canad Inns Women’s Classic in Manitoba alongside some stellar names – Teams Homan, Jones, Sigfridsson and Tirinzoni to name but four.

Their first match was a daunting one, against Stockholm Ladies Cup winners and European Championships qualifiers Team Hasselborg, and the Swedes won 9-1.

Another defeat followed, 7-3 against Team Middaugh, and a 5-2 loss versus Team Barbezat of Switzerland on the C-Road saw their participation finished.

The playoffs for both the Medicine Hat Charity Classic (follow here) and Canad Inns Women’s Classic (here)¬†are being contested later¬†today.

As for the Challenge De Curling De Gatineau in Quebec, it was Team Epping (with ‘super spare’ Craig¬†Savill) who triumphed, overcoming Team Dunstone 4-3 in the final.

One last thing! Back in Europe, Team Edin claimed yet another title in what has been an incredibly fast start to the season for the Swedes, beating Team Pfister 7-5 in the Champery Masters final.

The tournament was televised through World Curling TV, another step forward in their attempts to expand the sport’s reach.

 

Team Smith triumph at Oakville OCT Fall Classic

smith oakville
Team Smith: Kyle Smith, Thomas Muirhead, coach Viktor Kjall, Kyle Waddell, Cammy Smith (photo courtesy of Jonathan Brazeau/Sportsnet)

Team Smith claimed the Oakville OCT Fall Classic men’s title and¬†$3,000 prize money by defeating Team McCormick of the USA 7-2 in the final.

While fellow Scots Team Mouat exited with a W1 L3 record at the pool stage of the World Curling Tour event in Ontario, Smith went unbeaten throughout.

Back across the Atlantic, meanwhile, there was double Scottish success at the Braehead Junior International – Teams Bryce and Jackson winning the boys’ and girls’ competitions respectively in their first competitions after line-up changes.

***

Team Smith (Kyle Smith, Thomas Muirhead, Kyle Waddell, Cammy Smith) came into the Oakville OCT Fall Classic off the back of a run to the quarter-finals at the Baden Masters in Switzerland, and hit their stride in Canada straight away.

They began the round robin pool stage by beating Team Birr 4-2 (with a pivotal steal of one in end five), then saw off Team Ferris 6-3 with a three in end eight.

Passage to the quarter-finals was secured with two further victories, against Team Balsdon 8-4 (threes in ends four and eight) and Team Murphy (three in end six).

Team Mouat (Bruce Mouat, Bobby Lammie, Derrick Sloan, Gregor Cannon), in contrast to Smith, altered their line-up over the summer (Sloan coming in) and this was their first competition of the 2016-17 season.

They opened with a 7-4 loss to Team Brown, giving up a four in end two, before enjoying a comfortable 8-1 win over Team Stewart, stealing four in end seven.

However, narrow defeats to Team Krell (7-6) and Team McCormick (8-7) saw them exit the competition on a W1 L3 record. They don’t have to wait long to put that behind them though –¬†they’re back in action this coming weekend, in Stu Sells Oakville Tankard tier 2.

In the quarter-finals, Smith started poorly, giving up a steal of two in end one versus Team Deruelle, but responded with a two and then a massive steal of five. The match was over after six ends, Smith the winners 8-4.

The semi-finals pitted them against Team Gardner, and the Canadians were 2-1 up after four ends. Smith scored one in end six and stole two in end seven, and although Gardner scored two in end eight, it was the Scots who took their one in the extra end to win 5-4 and make the final.

There they faced McCormick of the USA – both rinks reaching the final with W6 L0 records. But it was Smith who started like an express train, scoring two in end one and stealing singles in ends two and three.

The Americans got on the board with two in end four, but ones for Smith in ends five, six and seven handed them a 7-2 victory, $3,000 and precious tour ranking points.

Skip Kyle Smith said: “I’m really pleased with how we played. The ice has been really good and we played as well as we could really.”

Smith will look to carry this early season winning form into the Stu Sells Oakville Tankard next weekend, joined in tier 1 by fellow Scots Brewster and Murdoch.

The Oakville OCT Fall Classic women’s title was won by Team Hasselborg, who overcame Team Wrana 6-2 in an all-Swedish final.

***

bryce braehead jnrs
Team Bryce: Cameron Bryce, Robin Brydone, Euan Kyle, Frazer Shaw (photo: Leslie Ingram-Brown)

In Scotland, the opening European Junior Curling Tour event of the season took place – the Braehead Junior International, which involved 12 boys’ teams and eight girls’.

Team Bryce (Cameron Bryce, Robin Brydone, Euan Kyle, Frazer Shaw) topped Pool A on the boys’ side, thanks to wins over Muskatewitz¬†(6-1), Lottenbach¬†(8-1) and Foss¬†(7-2), plus peels against Ramsfjell¬†(4-4) and Carson¬†(6-6).

That meant they went straight into the semi-finals, whereas Teams Ramsfjell (Norway) and Carson (Luke Carson, James Carswell, George Ballantyne, Mark Taylor) finished second and third in the group and so proceeded to quarter-finals.

Pool B was won by Team Whyte (Ross Whyte, Callum Kinnear, Ryan McCormack, Duncan McFadzean), who won against Teams Schnider (8-2), Haswell (8-3), Myran (6-1) and Hoesli (7-5), and lost to Hess (5-3).

Team Haswell (Blair Haswell, Adam Keron, Cameron Paterson, Adam MacDiarmid), despite a 6-5 win over Hess of Switzerland, finished bottom of the group РSwiss rinks Hess and Schnider made it into the quarters.

On the girls’ side, the pool was headed by three Swiss teams – Witschonke, Stritt and Keiser. Scottish Teams Aitken (Karina Aitken, Rebecca Morrison, Hailey Duff, Laura Barr) and MacDonald¬†(Amy MacDonald, Ellie Hamilton, Amy Bryce, Layla Al-Saffar) finished on W2 D1 L2 records to sit fourth and fifth.

Behind them, defending champions Team Jackson (Sophie Jackson, Naomi Brown, Mili Smith, Sophie Sinclair) squeezed into the quarter-finals having won two (against Davie and Keiser) and lost three (to MacDonald, Witschonke and Stritt).

In the quarter-finals, Hess scored three in end six in beating Carson 6-1, while Ramsfjell defeated Schnider 8-4. As for the girls, Aitken scored three in end four to overcome MacDonald 5-4, while Jackson got two in end two and stole two in end five to defeat Keiser, also 5-4.

Bryce started their boys’ semi-final against Hess with a bang, scoring four in end one, adding a steal of three in end four to win 8-4. Whyte, meanwhile, scored twos in ends five and seven to beat Ramsfjell 5-2.

In the girls’ semis, Jackson were on a roll now and they overcame Stritt 7-4 (having been 4-1 down, they scored three in end six, stole two in end seven and another¬†one in end eight); Aitken were unable to join them in the final, though, giving up two in end four and a steal of one in end five to lose 5-3 to Swiss junior champions Witschonke.

The boys’ final pitted two Scottish teams against each other, and Whyte stole two in end three to lead 3-1. Bryce responded with two in end four, then a steal of one in end six.

Whyte scored two in end seven, but Bryce replied with two of their own in the last end to win the match 6-5 and claim the title.

There was also Scottish success in the women’s final. Witschonke led 2-1 at halfway, but Jackson scored two in end five and stole two in end six for a 6-5 win – a remarkable success given their line-up change and their slow start to the competition, only just making the knockout stages.

Hess won the boys’ third/fourth playoff 5-4 against Ramsfjell, while Stritt beat Aitken 4-3 in the girls’ playoff.

For more photos from the event, and video interviews with skips Cameron Bryce, Sophie Jackson, Ross Whyte and Selina Witschonke, visit the event’s Facebook page here.

Weekend round-up: Teams Bryce, Murray and Gray compete

Teams Bryce and Murray both reached the last four at the European Junior Curling Tour (EJCT) event in Thun, Switzerland, while Team Gray made the quarters at the Boundary Ford Classic in Lloydminster, Alberta, Canada.

The EJCT event saw teams divided into pools ahead of a knock-out stage to decide the boys and girls winners.

Team Bryce (Cameron Bryce, Zack Stewart, Fraser Kingan, Frazer Shaw) went undefeated through the group stage, winning all their games.

They recorded victories over Team Hess of Switzerland 4-3, Team Pimpini of Italy 8-2, two more Swiss teams Hösli (6-2) and Stucki (9-4), before rounding off with a remarkable 16-2 win over Team Ramsfjell of Norway Рscoring SIX in end five.

Topping their pool meant they bypassed the quarter finals, and so faced a semi final against Pimpini.

Although Bryce had won their group stage encounter, this time it was the Italian rink which came out on top, 5-3.

Bryce did go on to win the third-place playoff, beating Hess 4-3.

As for Team Murray (Katie Murray, Rebecca Morrison, Hailey Duff, Mili Smith), they also cruised through their pool with five wins from five.

Those victories came against Team Turmann of Estonia 8-2, Team Ramsfjell of Norway 6-5, Team Gauchat of Switzerland 6-3, another Swiss rink, Team Witschonke, 5-4 and Team Constantini of Italy 6-4.

However, like Bryce, Murray went out at the semi final stage to Team Demkina of Russia, going down 5-4, before losing the third/fourth match 6-2 to Team Stern of Switzerland.

***

In Canada, Team Gray (Lauren Gray, Jen Dodds, Vicky Wright, Mhairi Baird) took part in the Boundary Ford Curling Classic, a triple knock-out competition with A, B and C-Roads leading to playoffs.

Gray opened with a 7-6 win over Team Dutton, but were then knocked down to the B-Road by Team Anderson as they were beaten 7-4.

There they lost again, 10-0 against Team Zingel, and so were in last chance street on the C-Road.

However, victories over Teams Despins (9-4) and Silvernagle (7-6) qualified them for the quarter finals.

There they were finally knocked out with a 10-7 defeat to Team Kleibrink, who themselves went on to lose in the semi finals to eventual spiel winners Team Scheidegger.

 

Braehead Junior International: Scots on the podium

The Braehead Junior International kicked off this season’s European Junior Curling Tour – with Teams Jackson and Mouat claiming top three places¬†for the host country.

There were 24 teams at the competition this weekend, 10 of them Scottish.

Teams Brydone, Joiner and Whyte (boys) and Aitken, Bryce, Murray and Young gained some good experience but were unable to win their section or claim a playoff place.

Team Bryce (Cameron Bryce, Zack Stewart, Fraser Kingan, Frazer Shaw) managed the latter thanks to a fine opening day which saw them win three from three.

However, they were denied a place in the semi finals in a narrow loss to Team Hess of Switzerland.

Team Hess then went on to edge out Team Mouat in the semis, before winning the boys event overall, with a 4-2 victory over fellow Swiss side Lottenbach in the final.

But Team Mouat (Bruce Mouat, Bobby Lammie, Gregor Cannon, Angus Dowell) were not done Рthey were back in action in the third/fourth playoff against Norwegians Team Ramsfjell.

They gave up a couple of steals to trail 4-0 after three ends… but came roaring back with a score of 4 in end four, then steals of 3 in ends six and seven – giving them an 11-4 victory and third spot.

As for Team Jackson (Sophie Jackson, Naomi Brown, Rachael Halliday, Rachel Hannen), they cruised into the last four of the girls competition with four wins and a draw.

There, they claimed another win to set up a final clash with Team Gauchat of Switzerland.

After a 2 in end two they were pegged back to 2-2 in end four. Undeterred, they scored 2 in the fifth end and stole 3 in the sixth for a 7-2 triumph.

See photos from the event here (Friday), here (Saturday) and here (Sunday).