Carson and Jackson triumph in Braehead

Jackson braehead junior international
Braehead Junior International women’s champions Team Jackson. Pic: facebook.com/TeamJackson1

Team Jackson retained their women’s title at the Braehead Junior International, while Team Carson made it a Scottish double by triumphing on the men’s side.

There was also action in Forfar this weekend, while Teams Brewster and Hamilton took part in competitions further overseas.

***

Braehead welcomed 18 men’s teams and 14 women’s for the Junior International event on the European Junior Curling Tour (EJCT).

There were seven Scottish rinks on the men’s side, with five making the knockout stages – and a sixth (Team Craik) just missing the playoffs by a few centimetres in the draw shot rankings.

Teams Baird and Gallacher topped Pool A, with Team Whyte joining Team Nygren (Sweden) at the summit of Pool B, and Teams Kinnear and Carson dominating Pool C.

The quarter-finals brought wins for Carson (8-2 against Baird), Nygren (6-4 over Gallacher), Ramsfjell of Norway (5-3 versus Kinnear) and Whyte (6-1 against Lochmann of Switzerland).

Come the last four, Carson beat Nygren 8-4 and Ramsfjell saw off Whyte 6-2.

In the final, twos in ends three, four and six helped Carson (Luke Carson, Ben Cormack, Euan MacDiarmid, Mark Taylor) win 7-5 to clinch the title, while Nygren beat Whyte 5-4 for third spot.

There were six Scottish teams in the women’s competition, and four of them – Teams Davie, Farmer, Jackson and Morrison – progressed to the playoffs.

In the last eight, Davie saw off Chmarra (Poland) 6-4, Jackson defeated Morrison 6-4, Tanner (Switzerland) beat Farmer 6-5, and Witschonke of Switzerland eased past Podrabska (Czech Republic) 9-2.

The semi-finals were all-Scottish and all-Swiss affairs, with Jackson beating Davie 6-3 and Witschonke defeating Tanner 7-2.

As for the final, it was rather one-sided, as Jackson (Sophie Jackson, Naomi Brown, Mili Smith, Sophie Sinclair) got two on the board in the first end before blowing it open with five in the fourth and a steal of two in the fifth to win 9-1.

Davie won the third-place match 7-6.

***

The latest stop on the Goldline Scottish Curling Tour was the Forfar Curl Fest, involving 12 teams.

The semi-finals were won by Team Barr (against Marshall) and Team Dick (versus Prentice), with Grant Barr’s rink going on to take victory in the final.

***

Team Brewster (Tom Brewster, Duncan Menzies, Scott Andrews, Alasdair Schreiber) were in Canada for the Ashley Home Store Curling Classic, and finished Pool C with a W4 L1 record.

Wins against Teams Laycock, McQuiggan, Pierce and Tardi, with their only defeat coming against Mike McEwen’s rink.

The quarter-finals proved their limit, however, as they lost 4-3 (after extra end) to Team Koe, who went on to beat Team Edin in the final.

***

And Team Hamilton (Claire Hamilton, Gina Aitken, Rachael Halliday, Rachel Hannen) headed to Estonia for the Tallinn Ladies International Challenger, and beat Teams Link, Pavlyuchik and Telnova to make the playoffs (only losing to Team Widmer).

Like Brewster, they went out in the last eight, again to an extra-end defeat – 5-4 against Team Kauste of Finland – as Swiss rink Widmer won the final against Baksheeva (Russia).

Advertisements