Brewster secure home victory at Perth Masters

brewster-win-perth-masters
Team Brewster, Perth Masters champions (photo: facebook.com/TeamBrewsterCurling)

Team Brewster began 2017 as they ended 2016 – with a title, this time at the Perth Masters.

Last year saw Tom Brewster’s quartet win the Scottish Championships, European Playdowns and Karuizawa International, and they got this year off to the ideal start.

Also this weekend, Team Smith were involved in another Grand Slam of Curling event, the Canadian Open, while Team Jackson have successfully qualified Scotland for the World Women’s Junior Championship.

***

Thirty-two teams from around the world arrived for the Perth Masters, which is becoming a major Curling Champions Tour event – with live online coverage to match.

Ten Scottish teams began the triple knockout competition, and three of those made the playoffs – Teams Brewster (Tom Brewster, Glen Muirhead, Ross Paterson, Hammy McMillan), Hardie (Grant Hardie, Blair Fraser, Dave Reid, Duncan Menzies) and MacDonald (Ewan MacDonald, David Edwards, Duncan Fernie, Euan Byers).

Brewster began with wins over Foss (7-1), Snitil 6-2 and MacDonald (7-1), but lost their A Road final 5-3 against last year’s runners-up, Team Ulsrud of Norway.

It mattered little, though, as they then beat Pfister 4-1 and MacDonald (again, 5-1 this time) on the B Road to secure a playoff spot.

MacDonald, having beaten Kauste 10-4 and Pfister 6-4 but suffered their first defeat to Brewster, took victories over Ramsfjell (6-1) and Eskilsson (7-3).

There then followed their second loss to Brewster, but a 7-3 success against fellow Scots Bryce saw them into the knockout stages.

As for Hardie, they opened by overcoming Walstad 5-4, but then lost 5-3 to Eskilsson.

On the B Road they defeated compatriots Bryce 5-4 (stealing one in the extra end) but were then knocked down to the C Road, Pfister edging their match 3-2.

So Hardie needed three straight wins to make the playoffs… and that’s just what they got, against Schwaller (7-5), then two other Scottish rinks – Murdoch (5-4, again stealing one in the extra end) and Mouat (7-3).

Come the quarter-finals, Brewster stole singles in ends seven and eight to eke out a 6-4 victory against Liu Rui of China.

But the last eight proved to be the limit for Hardie – beaten 8-2 by Baumann of Germany after giving up four in end four – and MacDonald – losing out 4-2 to Ulsrud in a tight match.

Brewster had to board the steal train again in their semi-final with Baumann; having been 3-0 down, they scored twos in the seventh and eighth ends for another 6-4 win.

In the final they faced Walstad, who had shocked their fellow Norwegians Ulsrud in last four, and the match was tied 3-3 after five ends.

But three for Brewster in end six, followed up by a steal of two in the seventh, handed them victory by an 8-3 scoreline and meant they were Masters of Perth!

Tom Brewster – celebrating his record fourth Perth Masters title – told British Curling: “This is a fantastic event – it’s really well organised, the ice is always good.

“It’s always a strong field and to come out on top is a real honour.

“It goes down in the record books because people see this as one of the biggest events in Europe.”

 

See photos from the event on the competition website, or via Brydone Images.

***

Team Smith (Kyle Smith, Thomas Muirhead, Kyle Waddell, Cammy Smith) took part in the Grand Slam of Curling Canadian Open in North Battleford, Saskatchewan, but unfortunately they were not involved for long.

In a triple knockout competition, they lost 5-4 to Team Jacobs, 9-5 to Team Korte and 6-3 to Team Epping, which saw them eliminated.

The men’s final was contested by Teams Edin and Gushue, and it was the Canadians – with skip Brad Gushue clearly back in the swing of things after injury, as he threw 100 per cent in the final – who triumphed 8-3.

As for the women’s title, that went to Team Scheidegger – not one of the best known Canadian rinks, but one which has found fine form this season, including winning the HDF Insurance Shoot Out, where they defeated Team Muirhead in the final.

Here they faced Team Tirinzoni of Switzerland, and won it 5-4 thanks to a steal of one in the eighth end.

***

Team Jackson (Sophie Jackson, Naomi Brown, Mili Smith, Sophie Sinclair, Laura Barr (alternate), coached by Cate Brewster) have qualified Scotland for the women’s section of the 2017 World Junior Championships.

Playing at the World Junior-B Championships in Östersund, Sweden, they won all six of their round robin matches – against Spain (11-4), Latvia (6-3), Estonia (5-3), Norway (5-2), Romania (13-2) and the Czech Republic (7-1).

That set up a quarter-final rematch with Norway, which yielded an 8-2 victory, largely thanks to a steal of three in end four, plus one in end five, and finished off by two in end seven.

 

And in the semi-finals they scored two in end three, having been 2-0 down, before stealing singles in ends four through to seven, for a 6-2 triumph – and Worlds qualification!

They play Turkey for gold, a match shown live here.

England also had teams at the B Championships, but neither managed to reach the playoffs – the men were defeated in all seven of their matches, while the women took three wins to three losses.

Granite glory for Team MacDonald at Aberdeen City Open

aco macdonald winners
Aberdeen City Open winners Team MacDonald (photo: Gavin Fleming)

Team MacDonald warmed up for their Scottish Curling Championship defence by winning the Aberdeen City Open, defeating Alan MacDougall’s English rink in the final.

Ewan MacDonald’s rink were one of 20 teams in Aberdeen, split into two groups (red and blue sections) – the top four from each making it into the quarter-finals.

MacDonald’s men topped the red section on four wins from four, those coming against Macleod (10-2), Perras (9-5), Aitken (8-4) and Fowler (13-6).

Gina Aitken and Scott Macleod’s rinks were second and third in the group (both W3 L1 records), and Adrian Meikle’s Welshmen edged their way into fourth – finishing W2 L2 alongside Fowler, Perras and Wilson but having the better ‘shots up’ record.

In the blue section, it was Stuart Taylor’s rink who went undefeated, beating Menzies 11-4, Lockhart 11-2 and Gray 7-4, and drawing 4-4 with Fleming.

That draw for Hannah Fleming’s team saw them qualify for the quarter-finals in fourth spot on W2 D1 L1, in behind Teams Gray (W3 L1) and MacDougall (W2 D1 L1).

aco pic1
Team Taylor (photo: Stuart McLachlan)

In the last eight, MacDonald continued their fearsome form by defeating Fleming 7-1 thanks to a three in end one and twos in ends three and four.

Gray overcame Macleod 6-4 with twos in ends four and six, while MacDougall beat Aitken 5-2 and Meikle scored three in end eight to sneak past Taylor 7-6.

In the semi-finals, MacDonald faced Gray in an all-Scottish clash, with MacDonald coming out on top 6-4, scoring a crucial two in end six after Gray had stolen one to level at 3-3 after five.

aco pic2
Gray v MacDonald (photo: Stuart McLachlan)

In the other semi, Meikle came from 5-1 down after five to tie it up at 6-6 after eight, but MacDougall had hammer in the extra end and scored the one needed to make the final.

In that final, MacDonald were forced to one in the first but then stole one in end two, two in end three and another one in end four to lead 5-0.

MacDougall got on the board in end five but two from MacDonald in end six saw handshakes at 7-1.

Gray took third place with a 5-3 win over Meikle in the third/fourth game.

More photos from the weekend (courtesy of Stuart McLachlan and Maggie Wilson) are on Facebook here.

***

Judith and Lee McCleary represented Scotland at the Aarau Mixed Doubles, reaching the semi-finals.

They cruised through Group B, winning five from five – taking victories over Guzieva/Ali of Russia (9-5), Gribi/Gribi of Switzerland (6-5), Hümbelin/Gubler of Switzerland (13-3), Matulovà/Derzsi of Slovakia (13-2) and Colceriu/Coliban of Romania (9-6).

They then defeated Szekeres/Nagy of Hungary 6-4 in the quarter-finals, but were beaten by Jäggi/Freiberger of Switzerland 8-5 – the Swiss rink went on to lose to their compatriots Perret/Rios in the final, while the McClearys lost 7-6 to Hegner/Attinger, also of Switzerland, in the third/fourth game.

***

In Canada, the Brier playdowns continued – with the headline news being Team Glenn Howard overcoming Team Epping 6-5 to become Ontario champion.

Team Laycock won in Saskatchewan, meanwhile, and Mike Kennedy took the New Brunswick title.

Alberta, British Columbia, Manitoba and Northern Ontario will see their representatives decided this coming weekend.

And the USA national championships are currently in progress – Team Clark lead the way for the men after three games, while it’s Brown and Roth who sit W3 L0 in the women’s event.

Edinburgh International: Team Smith win European Championship warm-up

Team Smith finished top of a strong field at the latest Goldline Scottish Curling Tour event, defeating Team Van Dorp in the final of the Edinburgh International to claim the title.

The event saw 24 teams divided into four sections, the top two from each group going into the quarter finals.

Section A featured Scottish European Playdowns runners-up Team Brewster (Tom Brewster, Glen Muirhead, Ross Paterson, Hammy McMillan), as well as fellow Scots Team McLeod (Scott MacLeod, Colin Howden, Derrick Sloan, Ross Fraser), plus Teams Biedermann, Pougher, Rantamäki and Sik.

Brewster topped the group with a 100 per cent record, beating Sik 6-2, Pougher 9-2, Rantamäki 6-5, MacLeod 7-1 and Biedermann 7-1.

They were joined in the playoffs by MacLeod, who defeated Pougher 5-3, Biedermann 6-4, Sik 6-5 and Rantamäki 6-3.

In Section B were Scottish rinks Team Bryce (Cameron Bryce, Zack Stewart, Fraser Kingan, Frazer Shaw) and Team Smith (Kyle Smith, Thomas Muirhead, Kyle Waddell, Cammy Smith), plus Teams Gulbis, Kiiskinen, Schulze and Van Dorp.

Van Dorp (Jaap Van Dorp, Wouter Gosgens, Laurens Hoekman, Carlo Glasbergen, Joey Bruinsma) topped the section by beating Smith 5-4 in the first match, and then beat Kiiskinen 6-5, lost to Bryce 5-4, defeated Schulze 8-4 and won 6-3 over Gulbis.

Smith recovered from their opening loss to see off Gulbis 4-1, Kiiskinen 7-1, Bryce 5-2 and Schulze 5-1 to qualify alongside the Dutch rink, ahead of Bryce in third.

Taking part in Section C were Teams Mouat (Bruce Mouat, Bobby Lammie, Gregor Cannon, Angus Dowell) and Shaw (Graham Shaw, Brian Binnie, Graham Cormack, Rob Niven), along with Teams Attinger, Baumann, Kauste (the 2014 winner) and Nagy from overseas.

But the Scots could only finish third and fifth in the group, as Kauste and Attinger qualified, both with four wins from five.

Reigning Scottish champions Team MacDonald were in Section D, along with compatriots Team Combe (Moray Combe, Sandy Christie, Neil Sands, Gary Rutherford), plus Teams Eskilsson, Jasieki, Ruch and Stjerne.

MacDonald’s rink were skipped by David Edwards in Edinburgh, John Penny joining Edwards, Ruairidh Greenwood and Euan Byers in place of the injured Ewan MacDonald – and they came first in the section as they beat Stjerne 10-7, Jasieki 10-4, Ruch 9-4 and Combe 7-4, before a 7-3 defeat to Eskilsson.

Combe edged Eskilsson and Stjerne for second in the group, defeating Jasieki 6-4 and Eskilsson 6-5, losing 6-4 to Stjerne and MacDonald 7-4, then seeing off Ruch 8-3.

The quarter finals pitted Brewster and Smith together in a repeat of the European Playdowns final. Again, Smith came out on top, stealing three in end five and scoring two in end seven on their way to a 6-1 win.

MacDonald saw off Attinger 7-2, also stealing three in end five, while Finnish side Kauste eased to a 7-0 win over Combe.

The closest last eight clash was between MacLeod and Van Dorp – the Dutch team led 2-0 after four ends, MacLeod pulled it back to 2-2 after seven, but Van Dorp then scored the one required to win in end eight.

In the semi finals, Smith scored four in end three and two in end six to beat Kauste 7-4, while a three in end five and two in end eight saw Van Dorp past MacDonald 5-4.

So Smith and Van Dorp met in the final – two teams who will be playing each other again at the European Championships in Esbjerg.

Smith had the better start, scoring twos in ends two and four for a 4-2 lead at halfway. A three in end six then proved decisive, the Scots taking the match and the title 8-5.

After a disappointing pool stage exit at the Champery Masters, this was a return to form for Team Smith, an encouraging sign ahead of their trip to Esbjerg.

See photos from the event on the Scottish Curling Tour Facebook group, courtesy of Jayne Stirling Photography.

European Playdowns: Teams Muirhead and Smith heading to Denmark

Team Muirhead went unbeaten as they qualified for the European Curling Championships in Esbjerg next month – and they will be joined in Denmark by Team Smith, who recovered from a poor start to win six straight games and book their own European spot.

The European Playdowns, held at the Dewars Centre in Perth, involved four men’s and three women’s teams, each playing double round robin matches for a place in the best-of-three finals.

Despite the loss of lead Sarah Reid to injury, Team Muirhead won all of their round robin matches to reach the women’s final.

Eve Muirhead, Anna Sloan and Vicki Adams were joined by Rachel Hannen for the event, and they very nearly lost their first match playing together.

Going into the last end of their first game versus Team Fleming (Hannah Fleming, Lorna Vevers, Alice Spence, Abi Brown) 6-5 down and without hammer, they managed to steal two points to win the game 7-6.

They then defeated Team Gray (Lauren Gray, Jen Dodds, Vicky Wright, Mhairi Baird) 6-5, before seeing off Fleming again 8-3 and Gray 11-1.

Gray won their first meeting with Fleming 7-6, but Fleming took the second 10-7, which meant a tiebreaker was needed to decide who would play Muirhead in the final. With a three in end five and twos in ends one, three and eight, it was Gray who won it 10-4.

The women’s final (Muirhead having a one-game start) saw Muirhead lead 5-2 after six ends, only for Gray to hit back with twos in ends seven and nine to level it up at 6-6. Muirhead had hammer in the decisive 10th end, though, and scored the one needed to win the final and qualify for Esbjerg.

The men’s double round robin saw Team Brewster (Tom Brewster, Glen Muirhead, Ross Paterson, Hammy McMillan) sprint out of the blocks, as they won their first three matches.

By contrast, Team Smith (Kyle Smith, Thomas Muirhead, Kyle Waddell, Cammy Smith) lost their first two games, leaving them behind Brewster and also Teams MacDonald (Ewan MacDonald, David Edwards, Ruairidh Greenwood, Euan Byers) and Murdoch (David Murdoch, Greg Drummond, Scott Andrews, Michael Goodfellow).

The turning point for Smith was a Thursday evening game with MacDonald (which you can watch here) – a three in end six and twos in ends one and eight vital in an 8-4 win over the reigning Scottish champions.

Brewster lost both of their Friday games to Smith (8-5) and Murdoch (5-2), but then beat MacDonald 6-5 to claim a place in the final on a W4 L2 round robin record.

With MacDonald having fallen away to W1 L5, that left Murdoch and Smith in a straight shoot-out to make the final. And it was Smith who won that match, their fourth in a row, 8-3.

The first leg of the Brewster-Smith final went to an extra end, Brewster tying it up 6-6 in the 10th. That gave Smith hammer advantage in the extra, and they made good on that, scoring the one required for a 7-6 win.

And Smith wrapped up the final and European qualification with a 4-3 second-leg win, taking hammer into the 10th end and scoring the necessary one.

Teams Muirhead and Smith can now look ahead to representing Scotland at the European Curling Championships in Esbjerg from November 20-28.

See a photo gallery from the qualifiers in Perth here.

European Playdowns: Preview

Today sees the start of the qualifying showdown for the European Curling Championships, as four men’s and three women’s teams battle for the right to represent Scotland in Esbjerg, Denmark, next month.

Which teams are competing in Perth this week, and who stands the best chance of emerging victorious? Well, let The Roaring Game Blog be your guide to the European Playdowns.

Men’s competition
Team Brewster (Tom Brewster, Glen Muirhead, Ross Paterson, Hammy McMillan)
The Brewster rink have gained experience aplenty on the Curling Champions Tour and World Curling Tour, this setting them up well for a shot at the main international stage.
In last season’s European Playdowns they were beaten by Team Edwards in a tie-breaker, and then failed to make the playoff spots at the Scottish Championship.
They nearly got this season off to a dream start, reaching the final of the Baden Masters in August, only to lose to Team Edin of Sweden. However, from there, results have been on something of a slide downwards – semi finalists in the first Grand Slam of Curling event of the season, the Tour Challenge (tier 2), quarter finalists at the HDF Insurance Shoot-Out, and going out with a W1 L3 record at the Swiss Cup Basel earlier this month.
Given the team’s quality and Tom Brewster’s experience in the big games, though, you’d be wrong to rule them out of having a good week here.

Team MacDonald (Ewan MacDonald, David Edwards, Ruairidh Greenwood, Euan Byers)
A team packed with European and World Championship nous, reigning Scottish champion Ewan MacDonald has added David Edwards, Scotland’s skip at last year’s Europeans, to his World Championship rink from last year.
Last season’s European Playdowns saw Team MacDonald finish bottom of the pile on a W2 L4 record from the double round robin, only to pip Murdoch to the national title in February, going on to finish joint 10th at the Worlds in Halifax.
There hasn’t been a great deal of competitive ice time for these boys yet this season. In the first Scottish Curling Tour event, the Braehead Open, they reached the final, but lost 6-5 to Team Hardie.
With all of their rivals in Perth playing tournaments on the continent and in Canada before these playdowns, Team MacDonald are underdogs. But what pedigree they have – and you’d just be silly to dismiss a rink skipped by the 2014 and ’15 Scottish champion.

Team Murdoch (David Murdoch, Greg Drummond, Scott Andrews, Michael Goodfellow)
These have been tough times for GB’s Sochi Olympians, as last season they were outshone by Team Brewster in Curling Champions Tour events and they reached the finals of the qualifiers for Europeans and Worlds, only to be foiled by Teams Edwards and MacDonald respectively.
Their limit this season has been the quarter finals – reaching that stage at the Baden Masters, Stu Sells Oakville Tankard and Shorty Jenkins Classic. They finished the Tour Challenge tier 1 event on a W1 L3 record, and then their most recent competition, the Swiss Cup Basel, on W2 L3.
Time for a change in fortunes? They’re a solid unit, honed through training and competition time together, and Murdoch is always capable of the big shots when needed.

Team Smith (Kyle Smith, Thomas Muirhead, Kyle Waddell, Cammy Smith)
Having built up their experience at the World University Games and junior tour events, Team Smith are ready to challenge the heavyweights.
They did not compete at last year’s European playdowns, and they narrowly missed out on earning a tiebreaker for a playoff spot at the 2015 Scottish Championships.
This season, with the return of Thomas Muirhead to the rink, they have been on fine form at the big events. Like Team Brewster, they reached the Tour Challenge tier 2 semis and the HDF Insurance Shoot-Out quarters. Then, at the Swiss Cup Basel, they defeated Team Ulsrud of Norway en route to the semi finals, where they lost to eventual winners Team Gushue, the Canadians hoovering up titles everywhere at the moment.
So Team Smith look to be the most in-form Scottish men’s team going into these playdowns. In what appears to be an incredibly open competition, that form could well carry them to the final. Qualification? Perhaps just a step too far, for now.

Women’s competition

Team Fleming
Team Fleming

Team Fleming (Hannah Fleming, Lorna Vevers, Alice Spence, Abi Brown)
Hannah Fleming’s rink are showing the signs of having a very positive season, and probably their best chance of really challenging Team Muirhead.
Last season they finished bottom of the women’s European qualification standings behind Teams Muirhead and Gray, but in February they reached the Scottish Championship final, only to lose 6-5 to Team Muirhead… their fourth defeat to Eve’s rink of that competition.
The opening months of the 2015-16 season have seen them win three and lose three at the Stu Sells Oakville Tankard, lose all four games at the Stockholm Ladies Cup (caveat: they nearly beat Olympic champions Team Jones) and then reach the Women’s Master’s Basel quarter finals this past weekend, having beaten Team Nielsen of Denmark (fourth at the 2014 Europeans) on the way, only to lose to the eventual runners-up Team Tirinzoni.
Could they make it to Esbjerg? Of course. Naturally they will focus on their own game and playing to their maximum, but a lot too also depends on how Team Muirhead perform (see below). Qualification is certainly possible, but it’s still an outside chance.

Team Gray (Lauren Gray, Jen Dodds, Vicky Wright, Mhairi Baird)
Team Muirhead’s closest challengers at last season’s European playdowns, Team Gray made the best-of-three final but lost to Eve and co 9-1 and 5-3. They then failed to reach the Scottish Championship playoffs with a W4 L6 record.
This season has seen them compete at the Shorty Jenkins Class (W1 L4) and the Stockholm Ladies Cup – where, like Team Fleming, they lost all four games (caveat: they nearly beat world champions Team Pätz).
It looks to be an uphill struggle for Team Gray to again make the final in Perth, never mind qualify. They’re going to need to find the form that took them one end away from victory over Pätz, and this time finish the job.

Team Muirhead (Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Rachel Hannen)
It’s very generous of Team Muirhead to inject some extra intrigue into this women’s competition. Their lead Sarah Reid picked up an injury in Basel last week, leading to this tweet:

The fact is, Team Muirhead are well rehearsed in qualifying for these events – they’ve competed and medalled at every European Championships since 2010. They cruised through the playdowns last season, although they were given a tougher test at the Scottish Championships, losing twice in the pool stage before edging past Team Fleming in the final.
Their first three competitions of this season have seen them reach the Tour Challenge quarter finals (beaten by eventual runners-up Team Homan), the Stockholm Ladies Cup final (beaten by Team Homan again) and then the Women’s Masters Basel semi finals (beaten by eventual winners Team Sidorova).
Organising committee member Janine Greiner subbed in for them in Basel, and Rachel Hannen comes in for this week. It’s near impossible to describe a team containing Vicki Adams, Anna Sloan and Eve Muirhead as vulnerable, but losing their regular lead is certainly a blow – although probably not enough to prevent them going on to compete for yet another European medal.

Event format
Like last year, the competition will be played in a double round robin format (i.e. each men’s and woman’s team playing their male and female rivals twice), with the matches (up to 10 ends) deciding which teams make it into the best-of-three finals.

The event gets under way tonight at 7pm, with Brewster v Smith and MacDonald v Murdoch in the men’s competition and Fleming v Muirhead in the women’s – see the full draw here, with live scores appearing here.

Braehead Open: Team Hardie come out on top

Team Hardie were victorious in the first Scottish Curling Tour event of the season in Braehead, edging Team MacDonald 6-5 in the final.

Twenty teams played in a Schenkel format, which meant two groups of 10 playing three preliminary matches with the aim of making the quarter finals.

Teams Mouat (Bruce Mouat, Duncan Menzies, Bobby Lammie, Gregor Cannon, Angus Dowell) and Jackson (Sophie Jackson, Naomi Brown, Rachel Halliday, Rachael Hannen) were the direct qualifiers from Section A.

Mouat had a 100 per cent record, defeating Team Taylor 9-2, Team MacFarlane 7-3 and Team Jackson 6-4.

Jackson won two and lost one, the wins coming against Team McCall (9-2) and Team Valfridsson (10-3).

In Section B, the top two going straight into the quarter finals were Teams Bryce (Cameron Bryce, Zack Stewart, Fraser Kingan, Frazer Shaw) and MacDonald (Ewan MacDonald, David Edwards, Ruairidh Greenwood, Euan Byers).

Both finished on W3 L0 records, Team Bryce beating Team Fowler 9-4, Team Horton 11-4 and Team Wilson 6-2, while MacDonald were winners over Team Wales 7-5, Team Taylor 11-4 and Team Ireland 11-3.

The quarter-final playoffs saw wins for Teams Hardie over MacFarlane 9-2, Team Ireland 7-3 against McCall, Team Lumsden 4-2 over Wilson and Team Havercroft beat Horton 7-3.

Team Hardie (Grant Hardie, Blair Fraser, David Reid, Billy Morton), having made it into the last eight the hard way, progressed to the final with wins over Team Jackson (8-6) and then Team Bryce in the semi final, 8-2.

Team MacDonald saw off Team Havercroft (Jonathan Havercroft, Sam Fowler, Ben Fowler, Stuart Brand) 7-2 in the quarter finals and that set up a meeting with Team Mouat in the semis.

The teams were tied at 4-4 and it came down to a draw shot rather than an extra end for a place in the final – Ewan MacDonald just edging the draw to the button to take his team through.

There, a steal of three in end six proved pivotal as Team Hardie came out on top 6-5 against the reigning Scottish champions for the title and prize money of £650.

Team Stuart Taylor won the mini schenkel event – contested between the eight teams which did not qualify for the quarter finals or quarter-final playoffs – ahead of Team Kubeskova.

The next Goldline Scottish Curling Tour event is the Dumfries Open, October 16-18.

For photos from Braehead, go to the Jayne Stirling Photography Facebook album here.